Python 2’ye veda

2006 yılında Python takımı, yapmayı düşündükleri bazı büyük değişiklikleri ayrı bir sürüm olarak yayınlama kararı aldı ve Python; Python 2 ve Python 3 olmak üzere 2 ayrı koldan geliştirilmeye devam etti. 2015 yılından beri Python 2’ye verilecek olan desteğin sonlandırılması için verilen tarihler ertelenmekteydi.

Python takımının son aldığı karara göre 1 Ocak 2020’den itibaren Python 2 için destek verilmeyecek. Buna güvenlik açıkları da dahil.

Python 2’ye ayırdıkları enerjiyi de Python 3’e ayırmak isteyen Python takımı, net bir dille, hiç bir şekilde Python 2’ye destek vermeyeceklerini belirtiyorlar.

Eğer Python 2 kullanıcısıysanız, 3 ay 22 gün içerisinde uygulamalarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecek. Python 2 için destek almak isterseniz 3. parti firmalarla da çalışabilirsiniz.

Eğer uygulamalarınızda pip kullanıyorsanız, paketlerinizin uyumluluğunu görmek için dosyanızı buradan (https://caniusepython3.com/) kontrol edebilirsiniz. Uygulamalarınızı port etmek için ise bu rehberi (https://docs.python.org/3/howto/pyporting.html) kullanabilirsiniz.

Resmi açıklama:

Resmi açıklama ve desteğini sonlandırmayı açıklayan açık kaynak projeler listesi:

En popüler 360 pip pakedinin Python 3 uyumluluğunu gösteren liste:

Bunlarda ilginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir